Y-DEPYapılandırılmış Disleksi Eğitim ProgramıUygulayıcı ve Eğitimciler Akademisi

Mizaç Nedir?

Mizaç, doğuştan sahip olduğumuz psikolojik yapımızın çekirdeği olarak tanımlanır. Kişinin sergilediği duygu, düşünce ve davranışlarının eğilimlerini ve motivasyonlarını içerir.

Bu eğilimler çevresel koşullarla (anne-baba tutumları, kültür, eğitim, kardeş ilişkileri gibi) etkileşerek kişiliğin oluşumunda önemli bir rol oynar. Bu nedenle mizaç eğilim ve motivasyonlarını bilmek, sağlıklı kişilik gelişime yönelik rehberlik ve eşlik etme süreçlerine destek olur.

 

Y-DEP Mizaç Testi, kişinin doğuştan sahip olduğu mizaç tipinin tespitinde kullanılan, kişinin duygu, düşünce ve davranış kalıplarını değerlendiren ve kişinin sahip olduğu mizaç tipini tanımlayan bir testtir. Mizaç envanteri ile mizaç tipi tespit edilir ve bu mizaç tipinin detaylı raporu sunulur.

Mizaç raporları, genel olarak genel mizaç özellikleri, yapısal mizaç özelliği, dönemsel özellikler, potansiyel yetkinlikler, potansiyel riskler, tamamlayıcı özellikler, stres nedenleri, stres altındaki tutumları, rahatlama nedenleri ve rahatladığındaki tutumları, öğrenme ortamı, öğrenme süreci, motivasyonunu azaltan durumlar, öğrenme stili, eğitimciden beklediği yaklaşım gibi genel başlıkları, sınıflarına bağlı olarak da özelleştirilmiş başlıklarıyla 25-30 sayfa hacminde raporlardan oluşmaktadır.

Raporlar, Enneagram bilgisi ve dinamikleri ekseninde (kanat etkisi yer alacak şekilde) hazırlanmıştır.

Mizaç bilgisi disleksili bireyi anlama ve davranışlarını değerlendirmede kolaylaştırıcı bir bilgidir. 

Whatsapp